Вибрати хороший бінокль легко!
Вибрати хороший бінокль легко!
Сьогоднішня стаття - це покрокове керівництво при виборі бінокля. Він буде корисний кожному, хто бажає спостерігати і вивчати віддалені об'єкти. Це можуть бути різні явища неживої і живої природи, такі як краса архітектури або сусіди, так і різноманітний тваринний світ.
Що ж, ви прийняли рішення придбати бінокль, але, беручи до уваги, дуже великий вибір біноклів на ринку, перед вами постала дилема, як грамотно вибрати якісний і в той же час недорогий бінокль. Ми спробуємо дати відповіді на хвилюючі вас питання.
Для початку, давайте розберемося в деяких технічних нюансах. При виборі бінокля можна помітити, що на упаковці будуть написано якісь цифри:
7х50;
10х50;
20х80;
25х100.
Що за ними криється?
Насправді, тут немає нічого складного.
7х50 = кратність х діаметр лінзи.
Збільшення
Наприклад, бінокль 7х50 - це бінокль, у якого коефіцієнт наближення/збільшення, дорівнює 7 і діаметр об'єктиву (по одному на кожну зіницю), рівний 50 мм.
Що ми отримуємо? Якщо подивитися в бінокль 7х50, то зображення збільшується у 7 разів. Простіше кажучи, якщо ви будете дивитися на суб'єкт/об'єкт, то зображення буде збільшено в сім разів. Іншими словами, якщо ви будете розглядати об'єкт, розташований від вас на відстані ста метрів, то в бінокль ви його побачите, так, якби він був на відстані 14 метрів, тобто, ближче в 7 разів (98/7=14).
Для того щоб ще більше спростити обчислення, давайте подивимося в бінокль 10х50. Об'єкт, який ви розглядаєте, розташований на відстані 100 метрів, але в бінокль ви його будете бачити так, як якщо б він знаходився на відстані десяти метрів (100 метрів/10).
Хочемо зазначити, що, коли ви будете купувати бінокль, немає потреби гнатися за максимальним зумом (збільшенням), тому що, чим більше буде зум, тим сильніше буде відчутний тремор (тремтіння) через велику відстань до об'єкту за яким ви спостерігаєте. У такій ситуації спостерігати за об'єктом, що рухається буде абсолютно неможливо, так як, в такому випадку буде сильно звужене поле зору.
Грамотний вибір бінокля - це завжди пошук компромісу!
Апаратура (діаметр об'єктиву)
Після "х", друга цифра - це діаметр об'єктиву, який виражений в міліметрах. Даний параметр дуже важливий - чим він вищий, тим ширше поле зору, відповідно, лінза буде фокусувати більше світла, простіше кажучи, через бінокль буде краще видно.
Діаметр об'єктиву передбачає досить серйозну перевагу, але, коли ви будете купувати бінокль, звертайте увагу і на розмір бінокля. Чим більше діаметр об'єктиву, тим бінокль більш громіздкий, при цьому страждають розмір і вага бінокля. Слідуючи рекомендаціям кваліфікованих фахівців, при виборі бінокля по даному параметру вам необхідно йти на компроміс між тим, за чим ви хочете спостерігати і габаритами бінокля.
Отже, при виборі бінокля ви не повинні забувати:
- чим менше зум, тим на лінзу потрапляє більше світла (краще видно об'єкт);
- чим кратність вище, тим ступінь наближення об'єкту більша, але, при цьому, падає плавність зображення і звужується поле зору;
- щодо апертури об'єктиву, то чим більше вона, тим бінокль важче і в той же час, тим краще зображення.
Велике збільшення (10х, 12х, 15х):
- відмінно наближає спостережувані об'єкти;
- помітне тремтіння зображення;
- поле зору - вузьке;
- низька яскравість.
Низьке збільшення (6х, 7х, 8х):
- середнє наближення;
- висока стабільність зображення;
- широке поле зору;
- висока яскравість.
Висока апертура (50х і вище):
- яскраве зображення;
- громіздкий бінокль.
Низька апертура (менш 50х):
- тьмяне зображення;
- компактний бінокль.
Вихідна зіниця (PS)
Вихідна зіниця - це діаметр зображення, який видно в бінокль. Чим більше цей параметр, тим краще. Можна розглянути об'єкт в деталях і для цього знадобиться менше світла. Відповідно, у бінокля для спостереження в поході, на прогулянці або на полюванні дане значення має бути більшим, тому що пристрій такого типу набагато краще підходить для використання в умовах слабкої освітленості.
Діаметр вихідної зіниці дорівнює частці від ділення діаметру об'єктиву на його кратність.
Діаметр об'єктиву/збільшення = PS.
Відповідно, для бінокля 10×50 PS буде 5 мм (50/10).
Як би дивно це не звучало, цей параметр пов'язаний з розміром зіниці ока, а він буде змінюватися з віком.
У дітей вихідна зіниця близько 8 міліметрів. У дорослих до 50 років - близько 6 мм. У людей старше 50 років - близько 4 мм.
Чим більше вихідна зіниця, тим більше світла потрапить на кришталик ока. У денний час людська зіницю звужується до 2-4 мм, але з приходом сутінків і ночі вона може розширюватися до 6-8 мм. Якщо для спостережень в ясний погожий день вихідної зіниці в 5 мм навіть може бути забагато, адже частина світла буде обрізана очною зіницею, то вночі знадобитися більше.
Інші характеристики: AR, конструкція, захист
Біноклі, з точки зору конструкції призм, діляться на два види: Порро і Рут. В сучасних біноклях найбільш поширена призма Порро. Цей тип дуже пізнаваний. Він дуже міцний і надає зображенням високу яскравість.
Біноклі з призмою Руф більш сучасні, ніж Порро, набагато легше і компактніше, практично водонепроникні. Ясна річ, що вони і значно дорожче коштують, ніж біноклі з призмою Порро.
Дуже важливим фактором є параметр просвітлення оптики (AR), що має на увазі нанесення шарів на оптичні поверхні бінокля спеціальних речовин, що збільшують проникність. Справедливості заради, слід зазначити, що це потрібно тільки для Руф-лінз, так як тільки вони потребують склеювання, що позначається на поліпшенні оптичних аберацій.
AR буває:
- одношарове часткове просвітлення (С);
- одношарове повне просвітлення (FC);
- часткове багатошарове просвітлення (MC);
- багатошарове повне просвітлення (FMC).
Для того щоб гарантувати цілісність досить дорогих біноклів, виробники створили цілий набір застережень, які забезпечують "виживання" бінокля, навіть в самих екстремальних умовах.
Відзначимо, що найчастіше біноклі сертифікують по японському промисловому стандарту водонепроникності JIS 6, де для води ступінь уразливості варіюється за шкалою від 0 до 6. До того ж електронні біноклі проходять сертифікацію за традиційним стандартом IP і отримують, найчастіше, ступінь IP67, що досить добре, тому що це дає відмінний захист від різних погодних катаклізмів. Досить часто корпус бінокля заповнюють газом, наприклад, азотом. Робиться це для того, щоб під час туману або температурному перепаді уникнути запотівання лінз.
Вибираємо хороший бінокль: полювання і спостереження
Логічно, що для грамотного вибору бінокля потрібно чітко розуміти, з якою метою купується бінокль. Це можуть бути спостереження - як у походах, на природі, так і в міських умовах; перегляд вистав у театрах, відстеження руху різних небесних тіл, річкові та морські подорожі, полювання.
Так як умови, в яких відбувається спостереження на природі і в містах абсолютно різні, то і при виборі бінокля для цих цілей необхідно зупинитися на найбільш універсальних пристроях.
Такими біноклями є пристрої зі змінною кратністю. У їхньому випадку діапазон збільшення може варіюватися, залежно від умов спостереження . Змінна кратність дає можливість використовувати такі біноклі як для панорамного стеження, так і для вивчення найдрібніших деталей об'єкту, розташованого на відстані. Правда, в цій універсальності присутні і мінуси: в біноклях такого типу сильно страждає картинка.
Якщо ви вибираєте оптимальний бінокль для полювання, то для цього відмінно підійдуть пристрої з апертурою від 35 до 50 міліметрів і збільшенням від 7х до 16х.
Звичайно, використання бінокля в несприятливих погодних умовах, а часом і в агресивному середовищі передбачає, що повинно перебувати в заповненому азотом, герметичному корпусі. Це буде гарантією його захищеності.
Вартість бінокля
Закономірно, що чим бінокль дорожче, тим він якісніший. Хоча не буває правил без винятків ...
Як би там не було, назвати мінімальний поріг вартості для біноклів складно, так як можна придбати бінокль на любий смак та гаманець.
У статті наразі немає коментарів
Відгуки можуть залишати тільки зареєстровані користувачі. Щоб залишити свій відгук авторизуйтесь або зареєструйтесь